VI Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Techniczna „FUNKCJONOWANIE, EKSPLOATACJA I BEZPIECZEŃSTWO SYSTEMÓW GAZOWYCH, WODOCIĄGOWYCH, KANALIZACYJNYCH I GRZEWCZYCH” Pod Honorowym Patronatem Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie

W dniach 19-21 kwietnia 2017 roku w Krynicy-Zdrój, perle uzdrowisk polskich w gościnnym hotelu Panorama odbyła się VI Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Techniczna „FUNKCJONOWANIE, EKSPLOATACJA I BEZPIECZEŃSTWO SYSTEMÓW GAZOWYCH, WODOCIĄGOWYCH, KANALIZACYJNYCH I GRZEWCZYCH”.

Była to kolejna konferencja z tego cyklu, który został zapoczątkowany przez Krakowski Oddział Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych w 1997 roku. Głównym celem tego typu konferencji jest dyskusja, wymiana wiedzy i doświadczeń oraz popularyzacja osiągnięć wybitnych specjalistów z uczelni technicznych i firm zajmujących się eksploatacją i funkcjonowaniem urządzeń gazowych, wodociągowych, kanalizacyjnych i grzewczych.

Do współpracy przy organizacji konferencji Oddział Krakowski Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych zaprosił jako współorganizatorów Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Politechnikę Krakowską, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie, Krakowski Holding Komunalny S.A., Sądeckie Wodociągi Sp. z o.o., AQUA S.A. Bielsko-Biała, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie, Polską Spółkę Gazownictwa Sp. z o.o., Małopolską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa w Krakowie.

W konferencji wzięło udział 96 uczestników reprezentujących wyższe uczelnie, przedsiębiorstwa komunalne, biura projektowe i firmy branżowe.

Patronat medialny nad konferencją objęły czasopisma: Inżynier Budownictwa jako główny patron medialny oraz Gaz Woda i Technika Sanitarna, Wodociągi Kanalizacja, Ciepłownictwo Ogrzewnictwo Wentylacja, Rynek Instalacyjny.

Tematyka konferencji obejmowała szeroki zakres i złożoność problematyki związanej z funkcjonowaniem, eksploatacją i bezpieczeństwem systemów gazowych, wodociągowych, kanalizacyjnych i grzewczych a w szczególności:

  • technologie i techniki procesów przesyłu i dystrybucji gazu,
  • systemy gazownicze,
  • jakość i niezawodność procesów uzdatniania wody, oczyszczania ścieków,
  • informatyczne narzędzia zarządzania systemami gazowymi, wodociągowymi, kanalizacyjnymi i grzewczymi,
  • awaryjność systemów gazowych, wodociągowych, kanalizacyjnych i grzewczych,
  • modelowanie i symulacje hydrodynamiczne sieci wodociągowych i kanalizacyjnych oraz ryzyko i bezpieczeństwo systemów odprowadzania ścieków i wód deszczowych.

Konferencja, która dedykowana jest przede wszystkim Firmom Wodociągowo-Kanalizacyjnym, Energetyki Cieplnej, Zakładom Gazowniczym, Urzędom Miast i Gmin oraz Uczelniom Technicznym była ukierunkowana na bezpieczeństwo i niezawodność funkcjonowania infrastruktury technicznej dostarczającej mieszkańcom wodę, gaz ciepło i odprowadzającej ścieki komunalne.

Do programu konferencji włączono 41 referaty z czego 33 referaty naukowo-techniczne i 8 referatów firmowych. Podczas czterech sesji obrad wygłoszono 27 referatów, natomiast 14 referatów zaprezentowano na jednej sesji posterowej.

Utrzymanie dobrej proporcji pomiędzy liczbą referatów naukowych przygotowanych przez Uczelnie Techniczne a liczbą referatów technicznych wynikających z doświadczeń projektowych i eksploatacyjnych przygotowanych przez firmy komunalne, pozwoliło na oczekiwany przepływ wiedzy między nauką a praktyką. Większość referatów została poddana recenzjom i opublikowana w miesięczniku Gaz Woda i Technika Sanitarna nr 4/2017 oraz Wodociągi Kanalizacja.

Otwarcia i zamknięcia konferencji dokonała Prezes Oddziału Krakowskiego PZITS Małgorzata Duma-Michalik, natomiast merytorycznie konferencję podsumował Przewodniczący Rady Programowej prof. dr hab. Jan Pawełek.

Zdaniem uczestników konferencji, ze względu na jej naukowy i równocześnie praktyczny charakter, szczególnie cenne okazały się referaty, w których znajdują się wnioski z prowadzonych badań połączonych z doświadczeniami praktycznymi. O dużym zainteresowaniu poruszaną problematyką świadczyły ożywione dyskusje nie tylko w czasie obrad, ale również w kuluarach, które z pewnością przyczyniły się do wzbogacenia wiedzy fachowej uczestników i wymiany doświadczeń.

Miejsce i organizacja konferencji pozwoliły na nawiązanie interesujących kontaktów, integrację środowiska i miłe spędzenie czasu w otoczeniu pięknej krynickiej przyrody. Ponadto uczestnicy konferencji mieli niebywałą okazję wysłuchania koncertu Alexandra Martineza, wokalisty pochodzącego z Filipin obdarzonego niezwykłym głosem o skali umożliwiającej wykonanie utworu niezależnie od gatunku, który podczas uroczystej kolacji wystąpił z repertuarem od operowego do rockowego. Alexander Martinez był finalistą II edycji programu „Mam Talent”.

Na zakończenie uczestnicy konferencji zostali zaproszeni na spacer z przewodnikiem po najpiękniejszych i najbardziej znanych miejscach w Krynicy.

Maria Duma

Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego

Scroll to Top